ОВК Инсталация: Проект на основно училище, направен на софтуер 4M FINE HVAC 19
Атанас Атанасов, дипл. Инженер по ОВК.
Въведение
Целта на тази статия е да разкрие предимствата на BIM HVAC Дизайн, който става по-изчерпателен чрез конкретно разглеждане на конкретен проект. Всъщност конкретният проект се отнася до нова сграда за образователни нужди (основно училище).

Проектът е изработен с FineHVAC, известната BIM софтуерна вертикала за ОВК Дизайн, която съчетава проектиране и изчисления в напълно интегрирана среда, за автоматично извеждане на изчисления за проектиране на ОВК директно от чертежите. В резултат на което FineHVAC генерира всички необходими записки за проекта, включващи изчислителни листове заедно с целия набор от документация и чертежи (изгледи на планове, вертикални диаграми, изометрия, детайли на конструкцията и т.н.).
Защо Fine HVAC 19
FineHVAC има дълга традиция на българския пазар (от 1998 г.), съчетаваща редица предимства:
Изглед и усещане, подобен на AutoCAD, което го прави познат на всички
Собствена съвместимост с DWG, осигуряваща отворена комуникация между всички потребители
Пълна съвместимост с IFC/BIM, даваща възможност на потребителите да импортират проекти, направени от Revit®, Archicad®, Allplan® и др.
Подробни изчисления на ОВК, според най-актуалните стандарти и норми (EN, Ashrae, DIN и др.). Потребителят има възможност да избере предпочитания стандарт/норма, както и да сравни резултатите от различни норми.
Като цяло FineHVAC съчетава BIM мощността с уникална лекота в усвояването и използването дори за големи проекти: потребителят просто трябва да използва много прости 2D команди за създаване на инсталационни мрежи за ОВК (в 3D), както и самия модел на сградата (само в случай, че DWG или IFC/BIM файл не са налични).
По отношение на сградната обвивка, FineHVAC изчислява автоматично топлинните загуби и охладителните товари, като се имат предвид топлинните свойства на BIM обектите, принадлежащи към помещения/пространства, както е определено от потребителя. Що се отнася до дизайна на мрежовите тръбопроводи, благодарение на интелигентния си компонент AutoNET, FineHVAC улеснява потребителя си да постави отоплителните тела или тръбите за подово отопление (а също и вентилаторните конвектори и/или решетките на въздуховодите), а също така да начертае тръбната мрежа, чрез познати и практични команди. Още по-важен е фактът, че FineHVAC разпознава модела на мрежата (сегменти/възли/консуматори) и предоставя подробна хидравлична симулация за изчисляване на размерите на тръбите/каналите според стандартите. Резултатите се изпращат обратно към чертежите, за да се създаде окончателното оформление, представено по най-професионалният начин.
Най -голямото предимство на FineHVAC е, че е напълно автономен, което прави ненужно съществуването на CAD платформа или софтуер за изчисление на трета страна, докато от друга страна остава отворен за всеки друг BIM софтуер, за споделяне с други архитекти и инженери - конкретно съдържание, добавено към общия BIM проект.
Проектът
Изчертана училищната сграда, като в проектът са заложени всички външни стени, вътешни стени, прозорци, врати, подове, давани и покрив. Всички сградни елементи са зададени със съответните коефициенти. Сградата се състои от две нива, съответно ниво 1 – 400кв.м. И ниво 2 – 350кв.м..
В настоящия проект се разглежда система за отопление в НОВ КОРПУС ЗА ОБРАЗОВАТЕЛНИ НУЖДИ КЪМ ОСНОВНО УЧИЛИЩЕ
Първи етаж - Четири броя класни стаи, столова, сервизно помещение, стая за чистачка, помещения свързани с два коридора и преддверие, умивални и санитарни помещения за мъже (момчета) и жени (момичета), тоалетна за инвалиди.
Втори етаж - Шест броя класни стаи, коридор.
Проектираната водно помпена инсталация е моделирана на 3D програма Fine HVAC като перспективи и изгледи са дадени в Чертеж №1 в графичната част и трябва да отоплява:
-Класните стаи и столова до температура +20°С,
-Бани и санитарни възли до +22°С през зимата.
Работната инсталация има за цел да интегрира ВЕИ, да централизира управлението на системата, както и индивидуално задаване на параметри на отделните помещения предварително изискани от Възложителя в заданието и договора към Проектанта.
Инсталацията е затворена, с лъчево етажно разпределение с флуид вода.
На следващата фигура е показан план на сградата.
помещенията по функционалност съгласно архитектурното разпределение са заложени:
Класни стаи- подово лъчисто отопление
Столова - подово лъчисто отопление и конвектори
Коридори - подово лъчисто отопление WC момчета и мъже - подово лъчисто отопление
WC момичета и жени - подово лъчисто отопление WC инвалиди - подово лъчисто отопление и конвектори
В изчислителната част на разработката са застъпени няколко проектни решения:
Топлинни загуби,
Подово лъчисто отопление;

Типична част от изчислителния лист е показана на фигурата по-долу.

Резултатите се актуализират според окончателните чертежи, както е показано на фигурата ...
Освен всичко програмата създава илюстративна вертикална диаграма, както е показано на следващата фигура.

3D аксонометричните диаграми също се вземат автоматично и се появяват, както е показано по -долу:
И накрая, FineHVAC извлича и подробен списък с материалната сметка, част от която е показана на следната фигура:
Обяснителната записка, заедно със спецификациите на материалите излиза директно в табличен вид.
Заключение
FineHVAC е модерен и мощен BIM инструмент, който поддържа ОВК дизайнера да автоматизира процеса на проектиране, тъй като извежда резултатите на изчисленията директно от чертежите на проекта. Това става чрез наистина приятелски, бърз и надежден процес. Крайното предимство на FineHVAC е, че дава възможност на потребителя да разгледа по много лесен и бърз начин алтернативните подходи за проектиране, за да достигне оптимални решения и следователно да осигури висококачествен резултат в полза на своите клиенти. Колкото повече потребителят се запознава с програмата, толкова по-пълно използва нейния потенциал, като в този случай програмата е може би най -ценният инструмент за дизайнера.