Стадион в Катар, проектиран с 4M FineHVAC:
Коментари на статия, публикувана в сайта AecBytes
Март 11 2022
Коментари и анализи на статия, публикувана в сайта на Aecbytes по случая с проект на стадион в Катар. Проектът е извършен съвместно с местни специалисти, както и проектанти и инженери от 4М. В него се разглеждат четири нива с изградена инсталация на въздуховоди и отопление, като всички мощности и количествата на материалите са получени с програма FineHVAC. Оригиналът на статията на Английски език, можете да намерите на: https://www.aecbytes.com/feature/2022/FineHVACstudy.html
ВЪВЕДЕНИЕ
FineHVAC е използван за проектиране на няколко сериозни обекта в България и е добре познат от инженерната общност тук повече от 20 години. Няколко стадиона и спортни съоръжения по света са проектирани с програмата, един от които е бил олимпийския стадион в Атина преди две десетилетия. Наскоро той беше използван за оразмеряването на инсталациите за ОВК на Стадион Фондация Катар, домакин на предстоящото Световно първенство по футбол през 2022. 4M FineHVAC е преведен на български език и е упора и улеснение на ОВК проектантите в България.

ПРОЕКТЪТ
Тук можем да разгледаме същината на един от последните глобални проекта - Стадион Фондация Катар е спортен комплекс, разположен от западната страна на южния кампус на комплекса Education City в Доха, и е предвиден като основно спортно място в Катар, както и самият университетски кампус. Проектът на ОВК, и по-конкретно, тръбопроводите и инсталациите за въздухопроводи, обслужващи свободното пространство под трибуните на стадиона на Фондация Катар, са проектирани от софтуера 4M FineHVAC. Нека видим и някои цифри за мащаба на проекта- площта е над 55 000 m2, структурирана на четири нива и допълнително разделена на отделни пространства, целящи поместване на основните спомагателни съоръжения (кетъринг, управление и администрация, задните части на къщите, магазините за товарене и др. .) за Световното първенство по футбол през 2022TM. Наред с други съображения, дизайнът трябваше да вземе предвид факта, че повечето от съществуващите пространства бяха (и се планират) да бъдат реконструирани в комплекс от молове веднага щом приключи събитието на Световната купа.


Ако разгледаме самите инсталации на вентилацията, тя се състои от над 1000 възела и 1300 тръбни сегмента, включващи 400 крайни сегмента с въздушни решетки. Поставяйки това в контекста на възможностите на софтуера, FineHVAC има общ капацитет от 4500 отделни възли в един проект, което означава, че програмата може да обработва до три пъти размера на този проект в един файл на проекта. FineHVAC предоставя възможност за разделяне на проекта на части, като части от целия проект, което на практика означава, че няма ограничения за мащаба на проекта, който може да се справи. След резултатите от проекта, общият капацитет на въздушния поток на вентилаторите е 20 600 л/с, стойност, която е разпределена по ниво и пространство, както е показано в следващата таблица.



Със софтуер FineHVAC може да открием няколко основни предимства:
Изграждане на инсталации
• Лекота и гъвкавост при създаване на модел на тръбопроводна/въздуховодна мрежа без ограничения, чрез единична линия, която след изчисления се преобразува в 2D и 3D модели на тръбопроводи.
• Интелигентно мрежово моделиране по отношение на логическото разпознаване на мрежовия модел ΒΙΜ (сегменти/възли/рецептори), разкриващо числените стойности на параметрите на проектирането на мрежата на всеки етап от процеса на проектиране.
• Поради високата видимост и лесния контрол на всеки тръбен сегмент и/или цялата мрежа, проектантът има няколко възможности да се намеси, за да достигне до най-добрите алтернативи за проектиране.
• Всички мрежови елементи (тръби, фитинги, решетки, модули конвектори и др.) са обекти със свои собствени атрибути, лесно персонализирани от потребителя.
Потребителски интерфейс
• Без значение от своята BIM философия, FineHVAC има външен вид и усещане, подобен наAutoCAD, за да помогне на потребителя да проектира тръбопроводните мрежи по-бързо ипо-лесно.
• В допълнение към съвместимостта с DWG, програмата осигурява и BIM съвместимост с Revit®, Archicad®, Vectorworks®, SketchUp Pro® или еквивалент, осигурявайки значителноудобство при споделяне на файлове с другите членове от екипа, участващи в проекта.• Това,което потребителят получава след процеса е интегрирана BIM среда, където той/тя може даработи и да взаимодейства директно върху 3D модела на сградата и модела на инсталациятаза ОВК.
Надеждност на резултатите и документацията
• Дългосрочната употреба на FineHVAC в голям брой проекти според международнитестандарти (т.е. Ashrae RTS, EN12831 и др.) гарантира надеждни изчисления.
• Автоматично се генерира точното количество на материалите, които трябва да сеизползват в проекта (т.е. дължини на тръбите по размер, размери на ламарината, бройфитинги, възли, решетки и т.н.).

• Напълно адаптиран - следващ стандартите и документацията, включващ както листовете за изчисленията с междинните и крайните резултати, така и пълния набор от чертежи в 2D и 3D може лесно да бъде създаден. Чертежите се актуализират автоматично с детайлни резултати от изчисленията, докато, от друга страна, цялата тази информация може да се филтрира според предпочитанията на потребителя, както е показано по-долу.


От гледна точка на производителя на програмата, философията на FineHVAC е да осигури цялостен BIM подход чрез синергично съвместно съществуване на чертежи и изчислителни листове в интегрирана BIM среда (Снимка 9). Това обикновено не е така с други BIM софтуери, които се фокусират основно върху създаването на чертежи и груба оценка на количествената сметка. Когато става въпрос за оразмеряването на тръбопроводите и правилния избор на оборудването, те разчитат да бъдат използвани в комбинация с приложения на трети страни. Това прави целия процес на проектиране негъвкав, по-сложени отнема много време.


ЗАКЛЮЧЕНИЕ
FineHVAC е използван успешно от инженерите за проектирането на мрежовите инсталации за ОВК на различни видове спортни съоръжения, като Стадион "Фондация Катар", който ще бъде домакин на четвъртфиналите по време на Световното първенство по футбол 2022TM. Програмата може да се използва за всякакъв вид проекти и независимо от тяхния мащаб и големина, но още по-важна е гъвкавостта, която предоставя на потребителя при интелигентното ΒΙΜ моделиране на всеки HVAC проект, което е от решаващо значение за автоматично генериране на окончателните чертежи от проекта, а също се генерират автоматино и всички обяснителни записки и документация. Също толкова важна е точността в изчисленията, предоставени от FineHVAC, които следват настоящите международни стандарти като Ashrae, EN, BS и други. За разлика от тях повечето други BIM решения за HVAC и MEP дизайн просто се фокусират върху създаването на чертежи и са склонни да разчитат на приложения на трети страни за тръбопроводите, оразмеряването и правилния избор на оборудването. В заключение, FineHVAC може да подкрепи своите потребители да излязат с най-добрите дизайнерски решения за техния проект по-ефективно и ефикасно от своите конкуренти.
